Flensburgs romhistorie
Jamaica spiller en meget central rolle i den caribiske rom historie. Jeg tror ikke der er ret mange romentusiaster, eller rom nydere som ikke har stiftet bekendtskab med rom fra Jamaica.
Dette skyldes for en stor dels vedkommende at danskerne har haft let adgang til jamaikansk rom gennem flere hundrede år. Lige syd for den danske grænse ligger byen Flensburg, som udover en masse grænsehandels butikker, også huser noget meget mere interessant, nemlig Romhuse.
Op gennem det 18 århundrede kom der flere og flere romhuse til Flensburg. De levede af at importere rom fra primært Jamaica, som de efterfølgende tappede på flaske og solgte.
Man kan vel sige at de er forgængerne for vores tids uafhængige aftappere.
Noget af det som man producerede i stor stil i Flensburgs romhuse, var Rum Verschnitt.
Rum Verschnitt var det man på dansk kaldte ’forskåret rom’ og bestod af den aromatiske brune melasserom fra Jamaica, blandet med vand og anden alkohol, typisk snaps, som var lavet på kartofler.
Produktionen af Rum Verschnitt er faktisk en medvirkende årsag til at man i dag ikke kan købe rom fra Jamaica på mere end 1600 estere. Den Jamaikanske regering vedtog en lov som forbød salg af rom med højere esterindhold. Dette skyldtes at der skulle betales skat af den rom som blev eksporteret til f.eks. Flensburg, hvilket igen betød at jo højere ester indhold, jo mindre rom skulle der blandes i, for at få den rigtige smag i sin Rum Verschnitt.
Skulle du komme på de kanter, så bør du besøge nogle af de gamle berømte romhuse som stadig eksisterer og producerer forskellige typer af rom og Verschnitt. Jeg kan i flæng nævne Hansen rom, Sonnberg og Braasch Rum som nogen af de mest kendte.
Destillerierne - det forkromede overblik.
Men nu til det som det egentlig skal handle om nemlig de mange Rum marques som findes på Jamaica i dag.
Først skal vi have styr på de 6 destillerier der er tilbage på øen, som for de flestes vedkommende laver høj ester rom.


Appleton Estate:
Destillerer både kolonne og potstill rom, baseret på molasse. Destilleriet blev grundlagt i 1749 og har gennem tiden haft forskellige ejere. De er pt. ejet af Campari Group
Personligt syntes jeg at Appleton er det destilleri på øen som laver den mindst funky rom.
De producerer ca. 10 mill. LAA om året. ( LAA = Liter Absolut Alcohol)
Clarendon Distillery:
Mange tror at Clarendon og Monymusk er det samme destilleri. Intet kunne næsten være mere forkert og alligevel tæt på at være korrekt. Clarendon er destilleriet som producerer rommen. Monymusk er deres hoved brand. hvilket gør at de to er tæt forbundne.
Destilleriet blev etableret i 1949. De destillerer både kolonne og potstill rom, baseret på molasse.
De producerer ca. 15 mill. LAA om året, og er ejet af National Rums of Jamaica. Et selskab jeg nok skal komme tilbage til.
New Yarmouth:
Dette destilleri er ejet af Appleton, og dermed Campari Group. De producerer primært rom som delelementer til blendede rom, som f.eks. Smith & Cross der er en fremragende jamaica rom til en virkelig god pris. Destilleriet er etableret i 1948, og er baseret på rom lavet på molasse, som destilleres på både kolonne og potstills kedler.
Der er ikke ret meget information om hvor meget de producerer, men det er en hel del.
Deres rom er blevet meget populær blandt uafhængige aftappere, som gerne aftapper single cask aftapninger i det omfang de kan få fat i dem.
1994 er en årgang som man har set i forskellige aftapninger, ligesom 2005 er et ret godt år for rom herfra.
Worthy Park Distillery:
Rom fra Worthy Park har gennem årene vundet en stor markedsandel i Danmark. Ikke mindst grundet firmaet 1423’s store entusiasme for rommen der kommer herfra.
Worthy Park er i modsætning til de fleste andre destillerier på Jamaica privat ejet, og har været det siden det blev etableret tilbage i 1670. Deres CEO Gordon Clarke er på nuværende tid 4. generations ejer, efter hans oldefar købte destilleriet tilbage i 1918.
De destillerer udelukkende på potstills kedler. De laver både melasse baseret og Sukkerrørs saft baseret rom. Specielt det sidste er meget spændende, og noget vi selv har tappet i vores hvide romskole.
De producerer ca. 1,8 mill. LAA om året.
Udover destilleriet ejer de også den ene af de to tilbageværende sukkerrørs plantager som er på Jamaica.
Hampden Estate:
Hampden Estate Destilleriet er nok det bedst kendte destilleri på Jamaica, specielt når vi taler høj ester rom.
Destilleriet er etableret i 1753. Det har op gennem tiden levet en omtumlet tilværelse, og var så økonomisk presset ved årtusindskiftet, at den Jamaikanske regering overtog ejerskabet. I 2009 solgte regeringen destilleriet til Hussey familien, som udover destilleriet også driver mange andre typer forretning på Jamaica, herunder bl.a. hoteldrift og heste. De ejer også Long Pond Sukker fabrik, men ikke destilleriet.
De har gennem årene haft et tæt samarbejde med Luca Gargano fra Velier, som har haft en ganske stor betydning for den rom der produceres i dag, og for at destilleriet er blevet meget populært.
De producerer udelukkende rom der er potstill destilleret og baseret på Molasse.
Deres produktion er ca. 1,4 mill LAA om året.
Long Pond Estate:
Long Pond destilleriet er et af vores favorit destillerier på Jamaica. Vi har releaset flere aftapninger i Wild Series rum og også som hvide rom aftapninger.
De er etableret tilbage i 1753, og ejes i dag af National Rums of Jamaica
Destilleriet har haft nogle seriøse udfordringer med deres produktion gennem de senere år. Fra 2012 – 2017 kunne de ikke destillere rom, da de var i gang med at implementere nye faciliteter til håndtering af deres dunder. Året efter de var startet med at destillere, ramte en ny katastrofe. En brand i en sukkerrørsmark spredte sig i 2019, til den bygning som husede fermenteringstankene. Tankene brændte og man stod reelt uden mulighed for at gære så meget som en enkelt liter wash.
Man genoptog produktionen i 2019, dog i begrænset mængde, mens man genopbyggede fermenteringstankene.
Derfor ser man også i dag at deres produktion er forholdsvis lille, men de er godt på vej til fordums storhed.
De producerer op mod 1 mill. LAA om året.
De producerer udelukkende potstill destilleret rom baseret på molasse.
Det er faktisk ret morsomt at de to destillerier som man taler allermest om, når det gælder høj ester rom, samtidig er de to som har den mindste produktion. Hvilket også betyder at det er svært for dem at lagre en masse rom selv idet efterspørgslen er så stor.
Jeg lovede tidligere at skrive lidt mere om National Rums of Jamaica. Selskabet er oprindeligt stiftet for at eje de destillerier, som den jamaikanske regering overtog ejerskabet af. I dag består ejerkredsen i National Rums of Jamaica af Jamaicas regering, West indies rum distillery på Barbados og Demerara Distillers LTD. De ejer alle en trediedel af selskabet og er på den måde med til at sikre den gode Jamaica rom.
Hvis du er nysgerrig på National rums of Jamaica, kan du læse et interview med deres CEO Martha Miller her.
Jeg håber at denne ret lange opdatering om de enkelte destillerier, nu kan være med til at give dig det nødvendige overblik, når jeg herunder viser listen med alle de Marques det har været muligt at støve op.
Her har jeg igen lænet mig op ad min rombibel ’Modern Caribbean rum’ sammen med egne notater og hvad der ellers er tilgængeligt på det dersens internet.
Listen er Work in progres, og vil blive opdateret med nye marques og oplysninger, hvis jeg får fat i nogle.
Skulle du sidde inde med viden som ikke er på listen, må du meget gerne skrive det til mig på [email protected]
Destillery | Name | Ester Level gr/hL AA | Fermentation | Distillation | Notes. |
Hampden | OWH | 40-80 | Potstill | Outram W Hussey | |
LFCH | 90-120 | Potstill | Lawrence Francis Close Hussey (Per Christelle Harris) | ||
HES | 250 | Potstill | Marque first seen in 2022 in LMDW catalog | ||
LROK | 300-400 | Potstill | Light Rum Owen Kelly | ||
HLCF | 500-600 | Potstill | Hampden Light Continental Flavoured | ||
<>H | 900-1000 | Potstill | Diamond H | ||
HGML | 1000-1100 (or, 1100-1200) | Potstill | Hampden George MacFarquhar Lawson | ||
C<>H | 1300-1400 | Potstill | C Diamond H | ||
DOK | 1500-1600 | Potstill | Dermot Owen Kelly-Lawson | ||
Potstill | |||||
LongPond | CRV | 0-20 | Column | No longer made | |
CQV | 20-50 | Column | No longer made | ||
LRM | 50-90 | Light Fermentation 3 days | Light pot | ||
ITP/LSO | 90-120 | Light Fermentation 3 days | Light pot | Ive Trewlany Pot. Formerly made by Worthy Park as LP. | |
HJC/LIB | 120-150 | Light Fermentation 3 days | Light pot | Formerly made at Caymanas | |
VRW/IRW | 150-250 | Light Fermentation 5 days | Light pot | Vale Royale Wedderburn – Marque taken over from Vale Royale distillery. | |
HHHS / OCLP | 250-400 | Light Fermentation 5 days | Light pot | ||
LPS | 400-550 | Heavy Fermentation 14 days, muck pit + dunder | Heavy pot | Long Pond Special | |
STC♥E | 550-700 | Heavy Fermentation 14 days, muck pit + dunder | Heavy pot | Simon Thompson Cambridge Estate, purchased by Long Pond, marque transferred. | |
TECA | 1200-1300 | Heavy Fermentation 21 days, muck pit + dunder | Heavy pot | Tilston Estate Continental ‘A’ | |
TECB | 1300-1400 | Heavy Fermentation 28 days, muck pit + dunder | Heavy pot | Tilston Estate Continental ‘B’ | |
TECC | 1500-1600 | Heavy Fermentation 35 days, muck pit + dunder | Heavy pot | Tilston Estate Continental ‘C’ | |
New Yarmouth | NYE | Common clean | |||
NYE/R | 50-60 | ||||
NYE/P | 95-150 | Plummer | |||
NYE/W | 150-250 | Wedderburn | |||
NYE/CR | 250-350 | ||||
NYE/HM | 500-700 | ||||
NYE/RH | 900-1000 | Robert Henriques (?) | |||
NYE/WM | 1300-1400 | William McConnell (?) | |||
NYE/WK | 1500-1600 | Winston Kennedy | |||
Clarendon | MBS/MLT/MLL | <10 | Light 15 days | ||
CRV-M | <10 | Light 15 days | |||
MSR | <10 | Light 7 days | |||
MSP | 60-70 | Light 15 days | Light pot | Formerly made at Sevens Estate | |
MBK/AH | 70-80 | Light 15 days | Light pot | ||
MTR | 95-100 | Light 15 days | Light pot | ||
MPG/CHP | 110-125 | Light 15 days | Light pot | Formerly produced at Jamaica Sugar Estates | |
MDR | 145-150 | Light 15 days | Light pot | ||
EMB | 240-250 | Light + heavy 15 days, No Dunder | Medium Pot | Blending rum, formerly made at Bog Estate | |
MMW | 290-300 | Light + heavy 15 days, No Dunder | Medium Pot | Monymusk Wedderburn | |
MLC | 450-550 | Heavy fermentation 30 days, No Dunder | Heavy Pot | Monymusk Light Continental | |
Worthy Park | WPEL | < 60 | Potstill | Worthy Park Extra Light | |
WPL | 60-119 | Potstill | Worthy Park Light | ||
WPM | 120-239 | Potstill | Worthy Park Medium Light | ||
WPH | 240-360 | Potstill | Worthy Park Heavy Light | ||
WPE | Up to 800 | Potstill | Worthy Park Extra - Theres some examples of this being >1000 Esters | ||
Appleton | APEL | Appleton Extra Light (?) | |||
APCC | Appleton Common Clean (?) | ||||
APSP / APSJ |